Για το «θαύμα» κόντρα στη Ρωσία

Του Χρηστου Kοντου Η Eθνική έριξε ένα ακόμη ημίχρονο στο... καλάθι των αχρήστων και, πληρώνοντας τα αμυντικά λάθη των πρώτων έξι λεπτών, ηττήθηκε από την Τσεχία με 2-1. Η γενικότερη εικόνα της ελληνικής ομάδας φανέρωσε ξεκάθαρα πως οι διεθνείς αδίκησαν τους εαυτούς τους, με τον ίδιο τρόπο που αδικήθηκαν από τον διαιτητή, όταν ακύρωσε κανονικό γκολ του Φωτάκη στο τέλος του α΄ ημιχρόνου. Δυστυχώς, πλέον, η πρόκριση στην προημιτελική φάση του Euro 2012 εξαρτάται μεν από την ίδια, αλλά κόντρα στην ισχυρότερη ομάδα του ομίλου Ρωσία (βλ. διπλανό θέμα)...Η Ελλάδα μπορεί στον αγώνα να δημιούργησε ελάχιστες (κλασικές) προσπάθειες για γκολ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε νέα ψυχικά αποθέματα, τα οποία θα μπορούσε να εξαργυρώσει με μία ισοπαλία. Εάν, μάλιστα, κατάφερνε να επιτεθεί πιο ορθολογικά, τότε θα μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη. Αλλωστε, η αντίπαλός της έδειξε αρκετά ευάλωτη στην πίεση!Από την αρχή του ματς, η Τσεχία πήρε απλόχερα το ελληνικό δώρο και κατάφερε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με δύο γκολ, μόλις στο 6ο λεπτό. Το πρώτο (Γιράτσεκ, 3΄) προήλθε ύστερα από αδράνεια της αριστερής πλευράς, αλλά και του κέντρου της άμυνας. Δεν είναι τυχαίο ότι τέσσερις Ελληνες παίκτες παρατηρούσαν τον Τσέχο μέσο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Σχεδόν ίδια φάση και το δεύτερο, με τη διαφορά ότι ο σκόρερ (Πίλαρ, 6΄) είχε πατήσει στη μικρή περιοχή του Χαλκιά!Για τον Ελληνα τερματοφύλακα ο εφιάλτης σταμάτησε στο 23΄ όταν και αντικαταστάθηκε, λόγω τραυματισμού, από τον Σηφάκη. Ωστόσο, το ίδιο δεν συνέβη και για τους συμπαίκτες του, οι οποίοι έβλεπαν τους αντιπάλους τους να επιτίθενται... κατά ριπάς και να μην μπορούν να τους αναχαιτίσουν.Παρά την κακή εμφάνιση, η Εθνική θα μπορούσε να μειώσει στο σκορ, λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Δυστυχώς, όμως, ο Γάλλος βοηθός διαιτητή υπέδειξε (λανθασμένα) οφσάιντ τον Φωτάκη, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσεχ, σε μία από τις ελάχιστες επαφές του...Στο δεύτερο μέρος ο Σάντος τα έπαιξε όλα για όλα αλλάζοντας το σύστημα από 4-3-3 σε 4-2-3-1, περνώντας τον Γκέκα στην κορυφή της επίθεσης, τον Φορτούνη πίσω του και τους Σαμαρά, Σαλπιγγίδη στις πτέρυγες.Ωστόσο, χρειάστηκε η «γενναιοδωρία» του Πετρ Τσεχ (53΄) για να μειώσει η Ελλάδα το σκορ. Ο τερματοφύλακας της Τσέλσι, κάνοντας ένα παιδαριώδες λάθος (επηρεασμένος από τον σοβαρό τραυματισμό του, θέλησε να προστατέψει το κεφάλι του, σε σέντρα του Σαμαρά), έδωσε την ευκαιρία στον Γκέκα να χρισθεί σκόρερ.Στη συνέχεια, το σκηνικό που στήθηκε θύμισε πολλά από όσα είδαμε και στον αγώνα με τους Πολωνούς. Οι Τσέχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, αλλά ευτύχησαν να μη δουν την μπάλα στα δίχτυα τους. Και αυτό γιατί οι Ελληνες διεθνείς προσπάθησαν κυρίως με σέντρες να το καταφέρουν...«Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Είπαμε να μην κάνουμε το ίδιο λάθος με το παιχνίδι με την Πολωνία, αλλά τελικά το κάναμε και μάλιστα δύο φορές» τόνισε ο Τοροσίδης, σχολιάζοντας το νέο κακό ξεκίνημα.«Δεν ξέρω τι παθαίνουμε. Μάλλον πρέπει να δεχτούμε γκολ για να παίξουμε. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε» είπε ο Μανιάτης, ενώ ο Σαμαράς ανέφερε: «Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Πληρώσαμε το κακό ξεκίνημα. Από εκεί και πέρα παλέψαμε, αλλά δεν καταφέραμε. Συνεχίζουμε».ΕΛΛΑΔΑ: Χαλκιάς (23΄ λ.τρ. Σηφάκης), Τοροσίδης, Χολέμπας, Κυρ. Παπαδόπουλος, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Μανιάτης, Φωτάκης (46΄ Γκέκας), Σαλπιγγίδης, Φορτούνης (71΄ Μήτρογλου), Σαμαράς.ΤΣΕΧΙΑ: Τσεχ, Γκέμπρε Σελάσι, Σίβοκ, Κάντλετς, Λιμπέρσκι, Χούμπσμαν, Πλάζιλ, Γιράτσεκ, Ροζίτσκι (46΄ Κόλαρ, 90΄ Ραϊτόλαρ), Πίλαρ, Μπάρος (64΄ Πέχαρτ).