Πρώτος και καλύτερος ο ΠΑΟ πάει στα αστέρια

Φουριόζος ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι με δύο ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο (3' Τοτσέ ψαλιδάκι άουτ, 9' Νίνης σουτ απέκρουσε ο Κωνσταντόπουλος), η ΑΕΚ προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και στο 16' σκόραρε με τον Λυμπερόπουλο, από κάθετη του Κάρλος, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο φορ της Ενωσης, με το ριπλέι να μην δικαιώνει τον επόπτη... Ο Λεονάρντο έπαθε τράβηγμα στο 25' και έγινε αναγκαστική αλλαγή από τον Κωστένογλου, με τον Γκούντγιονσεν να περνάει στη θέση του. Το ημίχρονο τέλειωσε με κάποια σουτ των Κλέιτον, Κουίνσι και μια κεφαλιά του Τοτσέ, που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον γκολκίπερ της Ενωσης, η οποία δεν είχε κάποια ανάλογη φάση στα πράσινα καρέ και παράπονα των πράσινων για μια περίπτωση πέναλτι σε σπρώξιμο του Μανωλά πάνω στον Τοτσέ στο 42ο λεπτό. Η καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ ήρθε στο 52' όταν ο Κάρλος έπιασε δυνατό σουτ με τον Καρνέζη να αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 58' με δυνατό σουτ του Νίνη που απέκρουσε δύσκολα ο Κωνσταντόπουλος. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ, ύστερα από εντυπωσιακό... σλάλομ του Κουίνσι που πέρασε τρεις παίκτες της ΑΕΚ και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε στον Τοτσέ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα των κίτρινων κάνοντας το 1-0. Ο Κωστένογλου απέσυρε από το ματς τον νεαρό Φούντα που είχε περάσει λίγο νωρίτερα βάζοντας τον Κλωναρίδη, ενώ ακολούθησε διπλή αλλαγή του Φερέιρα με τους Καραγκούνη και Μαυρία να παίρνουν τις θέσεις των Νίνη και Τοτσέ. Ο Νίνης αποθεώθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού, αφού ήταν το τελευταίο του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα, ενώ το όνομά του από την κερκίδα άκουσε και ο Πορτογάλος τεχνικός του Τριφυλλιού που ακόμη δεν είναι βέβαιο ότι θα συνεχίσει και τη νέα σεζόν.